ČASTÉ OTÁZKY
ČO JE TO ČEĽUSTNÁ ORTOPÉDIA?
Čeľustná ortopédia, alebo aj ortodoncia, sa zameriava na diagnostiku, prevenciu a liečbu zubných a tvárových nezrovnalostí.
Čeľustný ortopéd je zubár, ktorý po absolvovaní štandardnej stomatologickej praxe, pokračuje v ďalšom vzdelávaní a pod dohľadom školiteľa získava skúsenosti v špecializácii čeľustná ortopédia. Trvá niekoľko rokov, kým dosiahne akreditáciu a môže svoju prácu vykonávať sám. Počas štúdia získava znalosti o možnostiach ovplyvňovania pohybu zubov a rozvoja tváre. Čeľustní ortopédi sú špecialisti, ktorí prostredníctvom správnej liečby dokážu zmeniť celkový vzhľad chrupu a tým aj výraz tváre pacienta.
KEDY TREBA ZAČAŤ S ORTODONTICKOU LIEČBOU?
Odporúča sa, aby všetky deti, ktoré dosiahnú 7 rok života, absolvovali ortodontické vyšetrenie. Prečo? Pretože aj napriek tomu, že mnoho 7-ročných detí má len niekoľko trvalých zubov, mnoho ortodontických problémov možno odhaliť už v tomto veku. Niektorým problémom je možné predísť včasnou liečbou, zatiaľ čo iným nie.
POTREBUJEM K NÁVŠTEVE ORTODONTA ODPORÚČANIE OD SVOJHO ZUBÁRA?
Pacient sa môže objednať na úvodnú konzultáciu buď na odporúčanie svojho zubného lekára, alebo na vlastnú žiadosť, čiže výmenný lístok nie je nevyhnutný.
NIE SOM PRÍLIŠ STARÝ NA ORTODONTICKÚ LIEČBU?
Fixné aparáty už nie sú viac len pre detských pacientov. Postavenie zubov je možné zmeniť v každom veku ak sú Vaše ďasná a kosti zdravé do tej miery, aby vydržali silovú záťaž fixného aparátu. Ponúkame celý rad úprav, ktoré sú určené pre rôzne vekové skupiny - vrátane dospelých. Pripravujeme pacientov pred protetickým riešením defektov chrupu, rovnako tiež pred parodontologickým dlahovaním. Cesta k Vášmu novému úsmevu môže začať už dnes.
KOĽKO BUDE STÁŤ ÚVODNÁ KONZULTÁCIA MÔJHO DIEŤAŤA?
Za prvú konzultáciu deti do 18 rokov v našej ambulancii platia 10€. Pre dospelých je cena konzultačnej návštevy v trvaní 15-30min 20€.
ČO SA STANE NA MOJEJ PRVEJ NÁVŠTEVE?
Na Vašom prvom sedení Vám položíme dôležité otázky, aby sme spoznali Váš subjektívny pohľad na problém. Vyšetríme postavenie zubov a čeľustí, stav chrupu a parodontu, funkciu sánkových kĺbov a porozprávame sa o možnostiach liečby. Ak sa po základnom vyšetrení rozhodnete pre liečbu, dohodneme Vám nasledujúci termín a v prípade potreby Vás odošleme na doliečenie stomatológovi. Často je potrebné začať profesionálnym odstránením zubného kameňa a povlakov a s nácvikom správnej ústnej hygieny. Táto dôležitá, asi 30-minútová návšteva nám dá základný pohľad na Vaše ortodontické potreby.
KOĽKO BUDE STÁŤ MOJA LIEČBA?
Náklady na Vašu liečbu závisia od Vašich konkrétnych ortodontických potrieb. Na základe vstupného vyšetrenia Vám urobíme pomerne presnú kalkuláciu nákladov na liečbu. Platí sa postupne, ako liečba pokračuje, nie celkovými preddavkami. Vždy máte k termínu objednania vyčíslenú platbu, takže sa viete na ňu pripraviť.
KOĽKO SA NOSÍ SNÍMATEĽNÝ STROJČEK?
Strojček, ktorý si pacient zakladá a vykladá z úst sám, nosí spravidla 8, optimálne až 10 hodín denne. Týka sa to tvrdého živicového strojčeku na zuby aj mäkkej trainerovej dlahy. Okrem spánku sú to časti dňa mimo školy, športu, jedenia, vtedy, keď pacient nepotrebuje rozprávať.
AKO DLHO JE FIXNÝ STROJČEK NALEPENÝ V ÚSTACH?
Je to samozrejme individuálne, ale doba aktívnej liečby, kedy zubami pohybujeme v žiadanom smere, býva spravidla jeden až dva roky. Komplikovanejšie odchýlky si občas vyžadujú dva a pol roka. Každý pacient po sňatí pevného strojčeka na zuby nosí nejakú formu udržiavacej(retenčnej) liečby.
MÔŽU SA MOJE ZUBY PO LIEČBE OPÄŤ SKRIVIŤ?
Obdobie bezprostredne po sňatí fixného strojčeka je najrizikovejšie z pohľadu pokazenia výsledku liečby. Je veľmi závislé od Vašej disciplíny v intenzívnom nosení retenčného strojčeka, pretože kosť okolo koreňov posúvaných zubov potrebuje spevnieť. Zapálené ďasná a parodont pri nedostatočnej zubnej hygiene strácajú pevnosť a elasticitu, čo podporí nežiadúci pohyb. To, ako veľmi majú zuby snahu pohnúť sa smerom k pôvodnému postaveniu, závisí ďalej od mnohých faktorov: od typu úpravy, od zvyškového rastu, od tlaku ešte neprerezaných zubov, od žuvacích návykov, od kostného metabolizmu a hormonálneho profilu pacienta.
Je tu ešte jeden úkaz, ktorý nazývame „stesnanie dospelého veku“(čítajte prosím ďalej).
SOM DOSPELÝ A AŽ TERAZ SA ZAČALI MOJE ZUBY KRIVIŤ....
„Stesnanie dospelého veku“ nastáva po 25. roku a trvá individuálne dlho. Súvisí s prestavbou kostí okolo koreňov zubov. Zubný oblúk sa tým po obvode skracuje a zuby nemajú inú možnosť, ako sa natesnať. Preto, ak spozorujete niečo obdobné, nečakajte príliš dlho a objednajte sa k nám na konzultáciu.
TREBA LIEČIŤ PRASKAJÚCI ČEĽUSTNÝ KĹB?
Ak Váš čeľustný kĺb pri zívaní, alebo žutí praská, či preskakuje, môže to znamenať jeho preťaženie. Čeľustný ortopéd dokáže vyšetriť a identifikovať možnú príčinu, ktorou môže byť nesymetrické preťaženie nezrovnalosťami chrupu, napätým svalstvom, alebo žiadúcou prestavbou kĺbu počas liečby fixným strojčekom na zuby. Pri bolestivých stavoch sa používajú relaxačné dlahy, pri športoch a škrípacích zlozvykoch ochranné dlahy a pri krivých zuboch by mal pacient zvážiť možnosti liečby, ktorú mu navrhneme.
S KTORÝMI POISŤOVŇAMI SPOLUPRACUJETE?
V súčasnosti spolupracujeme s nasledovnými poisťovňami: Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera, Union.
AKÉ SÚ NAŠE ORDINAČNÉ HODINY?
Pondelok: 10:30 – 17:00
Utorok: 08:00 – 14:00
Streda: 08:00 – 14:00
Štvrtok: 08:00 – 14:00
Piatok: 08:00 – 12:00
AKO SA MÔŽEM OBJEDNAŤ NA VYŠETRENIE?
telefonicky na čísle: 02-55 56 16 90
emailom na adrese: midadent@midadent.sk
prostredníctvom formulára: tu